Alüminyum Kompozit Panel Cephe Kaplama

Alüminyum kompozit panel cephe kaplama 4 mm kalınlığında iki yüzü de alüminyum levha ile kaplı olan istenilen ölçü ve şekillerde kullanılabilen kompoze levha uygulamasını ifade etmektedir. Bina desenine uyacak şekilde alüminyum ya da çelik karkas üzerine istenilen ölçülerde hazırlanmış olan levhalar vidalı sistem yardımı ile monte edilmektedir.

Geniş desen ve renk seçeneği ile alüminyum kompozit panel cephe kaplama yapıya zenginlik katmaktadır. Farklı renk seçeneklerini bünyesini barındırmasının dışında ahşap ve granit desen seçenekleri ile mimari anlamda tamamlayıcı unsur olarak göze çarpmaktadır. Çevre dostu olarak da bilinen bu kaplama çeşidi diğer yapı malzemelerinden farklı olarak geniş alanlarda daha rahat ve kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

Modern mimaride sınır tanımayacak tasarımlara ev sahipliği yapan kompozit panel cephe kaplama sürekli artan taleplerle birlikte sınırları zorlamaya devam etmektedir. Kompozit kaplamalar yeni yapıların planlanması ya da eski yapıların yeniden restorasyonunda önemli bir ilham kaynağı olmaktadır. Binaya estetik bir görünüm kazandırmasının yanında aynı zamanda rahat bir şekilde kullanılabilen yapı malzemeleri arasında yer almaktadır.

Alüminyum Kompozit Panel Cephe Kaplama Özellikleri

Alüminyum kompozit panel cephe kaplama kullanım amacı doğrultusunda bazı özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu durum onun daha fazla tercih edilebilir olmasını sağlamaktadır.

 • Alüminyum kompozit kaplamalar diğer kaplama malzemelerine göre daha hafiftir.
 • Uzun ömürlü ve son derece dayanıklıdır.
 • İşlenmesi oldukça kolaydır.
 • Kırılmaya ve darbelere karşı dayanıklı olup düzgün bir yüzeye sahiptir.
 • Geniş desen ve renk seçeneklerini bünyesinde barındırmaktadır.
 • Temizliği ve bakımı kolaydır.
 • Korozyona karşı dayanıklı olup titreşim emme özelliğine sahiptir.
 • Kullanım yerine, uygulama biçimine ve rüzgar yüküne bağlı olarak farklı çekirdek kalınlıklarında üretilmektedir
 • Kompozit panel cephe kaplamalar soğuk halde el yardımıyla kolay şekil alabilmektedir.
 • Yangın ve her türlü iklim koşullarına karşı dayanıklıdır.

Alüminyum Kompozit Panel Cephe Kaplama Kullanım Alanları

Alüminyum kompozit panel cephe kaplama sistemi geniş kullanım alanına sahip sistemlerden biridir. Dış cephe giydirme, ön cephenin yeniden tasarımı ve modellenmesi, kanopi kaplamaları, çatı kontrüksiyon kaplamaları gibi uygulamalar için kullanılmaktadır. Bu kaplama çeşidi aynı zamanda balkon ve tünel giydirme, oda bölmeleri, kapı ve sürgülü paneller ve kurumsal kimlik uygulamalarında sıklık kullanılmaktadır.

Bina dış cephe kaplamaları için paslanmaz çelik ve metal gibi ürünlerin kullanımı maliyet açısından zorlayıcı olabilmektedir. Diğer yandan alüminyum kompozit paneller içeriğindeki alüminyum levhanın ince olması sebebi ile daha düşük maliyetli olmaktadır. Bu tür sebeplerden dolayı mimaride ve inşaat endüstrisi gibi alanlarda daha çok bu kaplama çeşidi kullanılmaktadır.

Kompozit Panel Ölçüleri

Alüminyum kompozit panel cephe kaplama sistemi iç ve dış mekanlar için reklam tanıtımı, bina cephe giydirme ve dekoratif amaçlı kullanılması ile günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır. Alüminyum kompozit kaplamalar A1- A2- B1- B2 yanmazlık seviyesine sahiptir. Dış cephe kompozit uygulamalarında kullanılan bu paneller ürünün kısa sürede deforme olmasının önüne geçecektir.

Kompozit panellerin çalışma ısısı -50 Oc / +80 /100 derece ısı farkı olması durumunda genleşme 2,3 mm/m olmaktadır. Kompozit panel et kalınlığı ise genel olarak 2 mm – 3 mm – 4 mm- 5 mm ve 6 mm olmaktadır. Kompozit panel dış levha kalınlığı ve bu levhaların arasındaki dolgu malzemelerinin toplam kalınlığı et kalınlığını ifade etmektedir.

Alüminyum kompozit panel cephe kaplama ebat ölçüleri genel olarak;

 • Kompozit kalınlığı 2,5 mm – 6 mm,
 • Kompozit panel genişliği 1250 mm – 1500 mm,
 • Maksimum üretim boyu 6000 mm,
 • Standart üretim boyları 1250 mm x 3200 mm, 1500 mm x 3200 mm olmaktadır.

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama Fiyatları

Alüminyum kompozit panel kaplama fiyatları kompozit panel ölçülerinin farklı olması, teknik ve yüksek kalite özellikleri, sektör dinamiklerinin üretim hacmi gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Alüminyum kompozit panellerin yüzey yapısı ve renk seçenekleri fiyatlar üzeriden belirleyici olan durumlar arasında yer almaktadır.

Alüminyum kompozit panel cephe kaplama hemen her ihtiyacı karşılayacak özelliklere ve görünüme sahiptir. Tam performans sağlayan bu sistem aynı zamanda uygun fiyatlı olma özelliği taşımaktadır. Kaplamanın her türlü hava koşullarına karşı dayanıklı olması onun en fazla tercih edilme sebeplerin biri olmaktadır.