Çelik Çatı Konstrüksiyon Yapımı

Çelik çatı konstrüksiyon son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılan ve birçok açıdan öneme sahip yapılardır. Dayanıklılığı ile birçok kişinin tercih ettiği bu çelik çatı sistemleri ile sizler de daha dayanıklı bir yapıya sahip olabilirsiniz.

Kış aylarında rüzgardan, yağıştan veya kardan etkilenmeyecek olan bir çatı sistemi arıyorsanız o halde tek yapmanız gereken çelik çatı sistemlerinden birisini yaptırmak olacaktır. Çelik çatılar sağlamlığı ile sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle deprem bölgesinde bulunan ülkemizde birçok yapıda bulunması gereken bir sistemdir.

Çelik çatı sistemleri, dayanıklı yapıda olması ve tuğla duvara oranla daha dayanıklı olması nedeni ile tercih edilmektedir. Bununla beraber spor salonları ve fabrikaların çatı kısmında da sık sık tercih edilmektedir. Özellikle yanıcı bir madde olmaması nedeni ile yanıcı madde üretimi yapılan fabrikalarda daha sık tercih edilmektedir.

Çelik Çatı Konstrüksiyon Nedir?

Çelik Çatı Konstrüksiyon Nedir?

Çelik çatı konstrüksiyon sistemi birçok kişinin merak ettiği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda en çok tercih edilmesinin en büyük sebebi ise dayanıklı yapıya sahip olmasıdır. Beton ve tahtaya oranla daha kaliteli bir yapıya sahip olması bunun en büyük göstergesidir.

Hem evlerin temel yapımında hem de çatılar için tercih edilebilen bu sistemler son zamanlarda ilk olarak çatılarda daha sonra evlerin yapımında kullanılmaktadır. Çatılarda dayanıklılığın artırılması ve daha uzun süreli kullanım sağlanması adına en çok tercih edilen sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Paslanmaz çelikten üretilmekte olan bu sistemler ile daha hafif olmasının yanı sıra daha beton ve tahtaya oranla daha kaliteli olması ile beraber daha sık kullanılmaktadır. Çelik çatı kurulumunun beton veya tahta kullanımından daha hızlı bir sürede tamamlanabiliyor olması ise tercih edilme oranlarına etkide bulunmaktadır.

Uzun süreli olarak üzerinde yük bulunması bu tür yapılarda esnemelere neden olabilmektedir. Ancak bunun yanı sıra bu yükü taşıyabilir ve yükün kalkması ile beraber eski haline dönebilmektedir. Bu özelliği ise betonun kırılması ve yeniden yapılması gerekmesi nedeni ile betona göre bir adım öne geçmektedir.

Çelik Çatı Çeşitleri Nelerdir?

Çelik Çatı Çeşitleri Nelerdir?

Çelik çatı konstrüksiyon çeşitleri içerisinde birbirinden farklı modeller kendisini göstermektedir. Özellikle çeliğin delinmeden birbiri üzerine monte edilmesine yardımcı olan modelleri en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Renk olarak ve şekil olarak birbirinden ayrılmakta olan bazı çeşitleri yer almaktadır.

Çelik çatının birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Kenet çatı
  • Tonoz Çatı
  • Çelik Konstrüksiyon çatı
  • Çelik Profil çatı
  • Düzlem kafes kirişler
  • Uzay kafes kirişler
  • Uzaysal sistemler…

Çelik çatı sistemleri içerisinde birbirinden farklı sistemler yer almaktadır. Bunların içerisinde ise en çok tercih edileni çelik çatı konstrüksiyonyapılmış olanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çelik Çatı Konstrüksiyon Yapımı Faydaları

Beton ve tahta gibi malzemelerin kullanımında hava koşulları oldukça önemlidir. Ancak Çelik çatı yapılında hava koşullarına bağlı kalınmadan hızlı ve daha az zamanda işlemler tamamlanmaktadır. Bununla beraber beton yapılarda yapım aşamasında değişikliğin yapılması oldukça zordur. Ancak çelik çatı yapımında hareketliliği kısıtlayan ve değişimi etkileyen bir durum gözlenmez. Çelik çatıların yapımında değişiklik kolaylıkla yapılabilir.

Çelik çatı konstrüksiyon yapımı faydaları içerisinde sayılabilecek olan bir diğer unsur ise dayanıklılıktır. Beton yapılarda zamanla aşınma, oksitlenme veya çatlama durumları gözlemlenirken paslanmaz çelikten üretilmekte olan bu çatı sistemlerinde bunun gibi herhangi bir durum gözlenmez. Aynı zamanda esnek bir yapıya sahip olması da bu ürünlerin daha çok tercih edilmesine yardımcı olmaktadır.

Çelik Çatı Konstrüksiyon Fiyatları

Çelik çatı konstrüksiyon fiyatları son zamanlarda birçok kişinin sorduğu ve merak ettiği konular içerisinde yer almaktadır.